Cupa Regelui la Oină – Ediţia 4

Cupei Regelui la Oină a ajuns la a patra ediție. Alteța Sa Regală Principele Radu a fost prezent la eveniment. A dat startul competiţiei și a înmânat cupa câștigătorului anului din acest an (n.n. 2016).

Frontiera Tomis Constanța a câștigat anul acesta Cupa Regelui la Oină, după ce a învins, cu scorul de 21-17, în finală, pe ACS Straja București.

În finala mică, CS Energia Râmnicelu Buzău s-a impus cu scorul de 18-6, în confruntarea cu CS Politehnica Cluj.

Cupa Regelui este un concurs național aflat sub înaltul patronaj al Majestății Sale Regele Mihai I. Federația Română de Oină organizează anual competiția, în colaborare cu Ministerul Tineretului și Sportului, Comitetul Olimpic și Sportiv Român și CS Straja București.